ROK SZKOLNY 2024-2025
Zajęcia świąteczne na oddziałach szpitalnych. Był kwiz wiedzy o świętach, film o tradycjach świątecznych w Wielkiej Brytanii, prace plastyczne.
Dzień Pluszowego Misia
Dzień pluszowego misia, odbył się 25-27 listopada. Były kwizy, zabawy i kolorowanie misiów. Zdarzenie odbyło się w szpitalach przy ul. Curie Skłodowskiej i Chalubinskiego oraz przy ul. Borowskiej.
Celem Ogólnopolskiego Tygodnia Szczęścia w Szkole
Dzieci uczestniczyły w zajęciach , podczas których robiły drzewko szczęścia. Naklejały listki z informacją, co sprawia, że są szczęśliwe. Jest to popularyzacja w szkołach i przedszkolach naukowego podejścia do szczęścia i dobrostanu. Kierujemy uwagę na związek szczęścia z efektami kształcenia. Tydzień Szczęścia w Szkole jest okazją do podejmowania tematów, które są elementami składowymi modelu szczęścia: dbanie o pozytywne uczucia, zaangażowanie, relacje, poczucie sensu, osiągnięcia i zdrowie.
Paczka Dla Powodzian
Szanowni Państwo/Drodzy Uczniowie
Szkolne Koło Wolontariatu działające w naszej szkole pragnie włączyć się w pomoc poszkodowanym w powodzi. Zapraszamy uczniów, rodziców, nauczycieli do przygotowania paczki dla powodzian. Wybraliśmy akcję Caritas Polska ,,Paczka dla powodzian”, która umożliwia przygotowanie paczki z najpotrzebniejszymi produktami dla powodzian z południa Polski. Wystarczy skompletować produkty z listy – żywność, środki higieniczne, a także takie rzeczy jak zapałki, świeczki czy baterie – i dostarczyć paczkę do najbliższej placówki Caritas.
Akcja daje każdemu możliwość bezpośredniego udzielenia wsparcia rzeczowego powodzianom. Przygotujmy paczkę dla powodzian wg ustalonej listy najbardziej potrzebnych produktów. Na liście zakupów do paczki znajdują się produkty takie jak żywność, dania instant, artykuły higieniczne, ale też inne potrzebne produkty tj. zapałki, świeczki, baterie, środki przeciwbólowe. Przygotowana paczka powinna ważyć około 12 kg. Paczkę można skompletować w grupie lub umówić się, że każda klasa z naszej szkoły przygotuje inne produkty, z których stworzymy paczkę.
Caritas Polska podaje instrukcję – Jak przygotować paczkę?
3 kroki:
Zrób zakupy z listy – skorzystaj z załączonej ulotki lub wejdź na caritas.pl/powodz
Zapakuj produkty do kartonu, zaklej i zabezpiecz karton. Karton powinien być twardy, dobry do załadunku, wymiary ok.40x50x23 (dobry jest np. po bananach ze sklepu)
Zawieź do najbliższej placówki Caritas wskazanej do odbioru paczek (jeśli to będzie 1 lub kilka paczek – adresy sprawdzisz na stronie diecezji lub caritas.pl/powodz).
Akcja będzie trwała od poniedziałku 23.09 do poniedziałku 10.10.2024, Serdecznie zapraszamy wszystkich, którzy chcą pomóc powodzianom do udziału w zbiórce. Wolontariusze będą zbierać, segregować produkty i pakować. Zespół do spraw wolontariatu zajmie się dostarczeniem paczki do oddziału Caritas we Wrocławiu. Pozdrawiam koordynator SKW Anna Zagórska
Paczka dla Powodzian: Jak pomóc w walce z powodzią | Caritas Polska
ROK SZKOLNY 2023-2024
Twórczy zakątek
Wystawa prac plastycznych przygotowanych przez najmłodszych pacjentów w związku ze Światowym Dniem Ziemi, została zainaugurowana 22.04.2024 r.
w #USK_Wrocław.
Kilkadziesiąt prawdziwych dzieł sztuki przedstawiających zasady segregacji śmieci czy konieczność dbałości o środowisko naturalne, zostało zamontowanych na ekspozycji przez małych pacjentów szpitala przy wsparciu zespołu szpitala.
Wystawa „Dzieci dla Przyrody” to kolekcja inspirujących i wyjątkowo różnorodnych prac, wykonanych przez dzieci w trakcie ich pobytu w szpitalu w ramach zajęć szkolnych prowadzonych przez nauczycieli z Zespołu Szkolnego nr 12 oraz 17 we Wrocławiu. Przedstawiają działania takie jak segregacja śmieci, oszczędzanie wody i energii, recykling odzieży oraz redukcja użycia plastiku. Dzieci wykorzystały szeroką gamę technik plastycznych. Dzieci z oddziału nefrologii pediatrycznej bardzo zaangażowały się w przygotowanie wystawy przekazując wiele ciekawych prac. Również przekazano kilka prac z oddziału gastroenterologii i endokrynologii. Pomysłowe prace takie jak makrama, ekologiczna maskotka czy gra zostały przygotowane przez pacjentów Przylądka Nadziei. Wystawę można podziwiać w holu USK przy ulicy Borowskiej.
W realizacji projektu przy współpracy z Dyrekcją USK, nauczycieli ZS nr 17 brały udział M. Stupnicka i I. Trypka. Prace wykonały dzieci również pod kierunkiem E. Skawińskiej, G. Fudali i A. Dybczyńskiego.
Kilka prac zostało szczególnie wyróżnionych i nagrodzonych.
W uroczystym otwarciu i wręczeniu nagród wzięly udział dzieci przebywające w szpitalu przy ul. Borowskiej.
Wiosna w rebusach, krzyżówkach i zagadkach
W dniu 5 kwietnia 2024 r.
uczniowie-pacjenci
Kliniki Nefrologii Pediatrycznej przy
ul. Borowskiej wzięli udział w zabawie
„Wiosna w rebusach, krzyżówkach i zagadkach.”
Zadania miały różny stopień trudności.
Dzieci aktywnie uczestniczyły w ich rozwiązywaniu
i wykonały prace plastyczne o tematyce wiosennej.
Efekty ich pracy ozdobiły oddziałową „Mini Galerię Sztuki.”
Wszyscy otrzymali drobne upominki.
Wzbogacili swoją wiedzę w wesołej atmosferze.
Zabawa była udana!!!
Żołnierze wyklęci
Uczniowie, pacjenci szpitala im. Marciniaka we Wrocławiu brali udział w uroczystości związanej z Dniem Żołnierzy Wyklętych. Wysłuchali oni prelekcji pt. Wczoraj i dziś – etos Żołnierzy Niezłomnych wygłoszonej przez nauczyciela historii Pana Wojciecha Kopińskiego. Przedstawił on również sylwetki Żołnierzy takich jak: Inki, Majora Hubala , Rotmistrza Pileckiego, gen Fieldorfa Nila. Następnie uczniowie liceum zaprezentowali patriotyczne wiersze. Wysłuchaliśmy również przepięknego hymnu Inka w wykonaniu Alicji Węgorzewskiej. Na koniec obejrzeliśmy film animowany Żołnierze wyklęci, ale nie zapomniani.
Alpiniści i superbohaterzy
Dzisiaj w szpitalu na Stabłowicach, przy ul. Fieldorfa pojawili się alpiniści którzy stroje przemysłowe zamienili na kolorowe stroje superbohaterów. Celem akcji było namalowanie uśmiechu na twarzach małych pacjentów. Dzieci w zamian pomalowali wielki plakat, który będzie licytowany podczas tegorocznej edycji WOŚP.
Dolnośląski Szpital Specjalistyczny im. T. Marciniaka
Międzynarodowy Dzień Kropki (International Dot Day) obchodzimy 15 września. Choć często skupiamy się na kolorowych strojach w kropki, nie o strój tego dnia chodzi. To święto kreatywności, dzień, w którym skupiamy się na rozwoju swoich talentów, pasji. Tego dnia nauczyciele angażują dzieci w zajęcia, które pomogą im odkryć mocne strony i dadzą im odwagę, by powiedzieć o tym światu.
Zajęcia wychowaców grup wychowawczych
Dnia 6.12.2022 w szpitalu przy ul. Chałubińskiego/Skłodowskiej obchodziliśmy dzień św. Mikołaja. Dzięki sponsorom, którymi byli Teatr Muzyczny Capitol oraz Pasaż Grunwaldzki wszyscy pacjenci otrzymali upominki, a na twarzach uczniów-pacjentów zagościł uśmiech.
Dnia 13.01.2023 w szpitalu przy ul. Chałubińskiego/Skłodowskiej wychowawcy grup wychowawczych oraz nauczycielka klas 1-3 zorganizowali dla uczniów-pacjentów „Bale w karnawale”. Najpierw wspólnie przygotowywane i pięknie ozdabiane były maski karnawałowe, a potem przy muzyce trwała zabawa i tańce.
Dzień żywności
W październiku, w oddziałach dziecięcych Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego przy ul. Chałubińskiego, obchodziliśmy Światowy Dzień Żywności. Uczniowie dowiedzieli się, jak dużym problemem jest marnowanie jedzenia oraz co każdy z nas może zrobić, żeby chociaż trochę ograniczyć to zjawisko. Dzieci wykonały również tematyczne prace plastyczne.
Dzień jeża
Natomiast w listopadzie, w oddziałach dziecięcych Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego przy ul. Chałubińskiego, obchodziliśmy Dzień Jeża. Dzieci poznały interesujące fakty związane z życiem jeży oraz wykonały portrety tych sympatycznych zwierząt.
Dzień Dziecka jest jednym z najpiękniejszych dni w roku dla wszystkich dzieci świata, w tym również dla naszych małych podopiecznych. Tego dnia odwiedził nas „Teatr Za Jeden Uśmiech” wystawiając sztukę „Pirat Alonzo i skarb Królowej Mórz”. Aktorzy sprawili, że na buziach maluchów pojawił się uśmiech, radość i szczęście. Zapewnili oni im nie tylko śledzenie i przeżywanie losów bohaterów barwnej sztuki, ale zabrali na kilka chwil do innego, baśniowego świata, w którym…wszystko może się zdarzyć. Atutem tego spektaklu był interaktywny charakter teatru- dzieci cały czas były zapraszane przez aktorów do zabawy. Po zakończeniu spektaklu, wszystkie dzieci, zarówno z oddziału chirurgii dziecięcej, jak i neurologii dziecięcej, zostały obdarowane prezentami. Oprócz tego, w tym dniu odwiedziło nas wielu przyjaciół i sponsorów z paczkami dla pacjentów.
Dzień Dziecka jest jednym z najpiękniejszych dni w roku dla wszystkich dzieci świata, w tym również dla naszych małych podopiecznych. Tego dnia odwiedził nas „Teatr Za Jeden Uśmiech” wystawiając sztukę „Pirat Alonzo i skarb Królowej Mórz”. Aktorzy sprawili, że na buziach maluchów pojawił się uśmiech, radość i szczęście. Zapewnili oni im nie tylko śledzenie i przeżywanie losów bohaterów barwnej sztuki, ale zabrali na kilka chwil do innego, baśniowego świata, w którym…wszystko może się zdarzyć. Atutem tego spektaklu był interaktywny charakter teatru- dzieci cały czas były zapraszane przez aktorów do zabawy. Po zakończeniu spektaklu, wszystkie dzieci, zarówno z oddziału chirurgii dziecięcej, jak i neurologii dziecięcej, zostały obdarowane prezentami. Oprócz tego, w tym dniu odwiedziło nas wielu przyjaciół i sponsorów z paczkami dla pacjentów.
W piątek 03.06.2022 na oddziale chirurgii dziecięcej Szpitala im. T. Marciniaka pojawili się wolontariusze z firmy AXA XL. Dzień ten był pełen niespodzianek, ponieważ był to dzień animacji. Na małych pacjentów czekały warsztaty dekorowania babeczek, tworzenia zwierząt z balonów, warsztaty plastyczne „Moje wakacyjne plany”. Największą niespodzianką były olbrzymie zwierzęta- dinozaur, tygrys i czerwony kapturek, które odwiedzały wszystkie dzieci leżące w salach i częstowały drobnymi przekąskami. Hitem dziecięcych imprez, również i tej, było malowanie twarzy czyli wyczarowywanie na twarzach wizerunku ulubionych bohaterów, zwierzątek, kwiatów i wszystkiego co przyszło młodym uczestnikom do głowy.
Światowy Dzień Pszczół
20 maja przypada Światowy Dzień Pszczół. Jest to święto ustanowione w 2018 roku przez ONZ z inicjatywy Słowenii, która w ten sposób chciała podkreślić znaczenie pszczół dla pozyskiwania żywności i zwracała uwagę, że stosowanie pestycydów w rolnictwie zabija te owady. O tym, jak ważne i pożyteczne są pszczoły przekonali się również uczniowie klasy III A SP. W ramach Światowego Dnia Pszczół odbyły się różnorodne zajęcia edukacyjne i plastyczne dla dzieci związane z tymi wartościowymi i bardzo potrzebnymi owadami. Na lekcjach uczniowie rozmawiali o znaczeniu owadów miododajnych w ekosystemach. Uczniowie obejrzeli film edukacyjny pt. „ Pszczoły z Panem Nauczanką”. Wykonali szereg zadań edukacyjnych związanych z tematyką pszczół. Na koniec dzieci wykonały interesujące prace plastyczne.
Światowy Dzień Pszczół
20 maja przypada Światowy Dzień Pszczół. Jest to święto ustanowione w 2018 roku przez ONZ z inicjatywy Słowenii, która w ten sposób chciała podkreślić znaczenie pszczół dla pozyskiwania żywności i zwracała uwagę, że stosowanie pestycydów w rolnictwie zabija te owady. O tym, jak ważne i pożyteczne są pszczoły przekonali się również uczniowie klasy III A SP. W ramach Światowego Dnia Pszczół odbyły się różnorodne zajęcia edukacyjne i plastyczne dla dzieci związane z tymi wartościowymi i bardzo potrzebnymi owadami. Na lekcjach uczniowie rozmawiali o znaczeniu owadów miododajnych w ekosystemach. Uczniowie obejrzeli film edukacyjny pt. „ Pszczoły z Panem Nauczanką”. Wykonali szereg zadań edukacyjnych związanych z tematyką pszczół. Na koniec dzieci wykonały interesujące prace plastyczne.
Dekorujemy świetlice szpitalne
Pandemia na długo uniemożliwiła nam spotykanie się w większym gronie w świetlicach szpitalnych. Bardzo nam tego brakowało. Z radością więc zebraliśmy się w świetlicy oddziału chirurgii, aby wspólnie popracować i udekorować ją naszymi pracami plastycznymi o tematyce wiosennej.
Święta majowe
Z okazji zbliżających się majowych świąt, jakimi są Święto Pracy, Dzień Flagi i Święto Konstytucji 3 maja, zebraliśmy się w świetlicy oddziału neurologii, aby wspólnie je uczcić. Zgodnie z tradycją śpiewaliśmy pieśni patriotyczne, robiliśmy biało-czerwone chorągiewki i kotyliony, przypominaliśmy sobie wydarzenia historyczne, związane z uchwaleniem Konstytucji 3 maja. Wraz z młodszymi dziećmi powtórzyliśmy wiadomości o naszych symbolach narodowych – hymnie, fladze oraz godle Polski. Wykonane przez dzieci prace zdobią teraz naszą galerię prac plastycznych w świetlicy. Było patriotycznie, ale też edukacyjnie i wesoło.
Wielkanocne przygotowania w szpitalu
Dnia 13.04.2022r. uczniowie ze szpitala im Marciniaka wspólnie przygotowywali się do Świąt Wielkanocnych. Zwyczajem ubiegłych lat mali pacjenci przygotowali kartki świąteczne dla pracowników ochrony zdrowia.
Dzień Żołnierzy Wyklętych
Dnia 01.03.2022r. w szpitalu im Marciniaka przy ul. Fieldorfa uczniowie wraz z nauczycielami, wychowawcami wspólnie obchodzili Narodowy Dzień Żołnierzy Wyklętych. Mimo trudnych warunków szpitalnych i panującej pandemii poznaliśmy ostatnią drogę rotmistrza Witolda Pileckiego, jednego z największych bohaterów w polskiej historii. Poznaliśmy również sylwetkę Inki oraz innych żołnierzy wyklętych. Na zakończenie przy wtórze gitary, kto tylko mógł zaśpiewał przepiękną piosenkę -Żeby Polska była Polską.
POZNAJEMY ZAWODY
Wychowawczyni kl. III B SP oraz wychowawczyni oddziału przedszkolnego przygotowały cykl spotkań pt. „Poznajemy przedstawicieli różnych zawodów” dla uczniów ww. klas. Do tej pory uczniowie mieli możliwość poznania pracy lekarza pediatry-neonatologa, instruktora nurkowania, kierownika pociągu PKP IC, oraz informatyka.
Celem tych spotkań jest m. in.: poznanie różnych zawodów, zachęcanie do rozwijania własnych pasji
i zainteresowań, rozwijanie umiejętności zadawania pytań, kształtowanie poprawnego zachowania się wobec osób dorosłych, rozwijanie umiejętności słuchania.
Każde spotkanie było dla uczniów ogromnym przeżyciem i radością.
W planach kolejne spotkania m. in. z policjantem i muzykiem.
KONKURS PLASTYCZNY
„ TEATR ZWIERCIADŁEM ŻYCIA. MOJE SPOTKANIA Z TEATREM” .
Uczniowie – pacjenci z Kliniki Gastroenterologii przy ulicy M. Curie-Skłodowskiej oraz z Kliniki Endokrynologii Dziecięcej przy ulicy T. Chałubińskiego wzięli udział w XXX edycji konkursu plastycznego na medal i małą formę rzeźbiarską zorganizowanego przez Muzeum Miejskie Wrocławia. Celem konkursu było:
1.Zainteresowanie teatrem, który rozbudza ciekawość świata, rozwija kreatywność i wyobraźnię.
2. Zachęcanie do czynnego udziału w życiu kulturalnym poprzez oglądanie spektakli, uczestniczenie w warsztatach scenicznych czy kółkach teatralnych, inscenizacjach.
3. Uwrażliwienie na ekspresję rzeźby i kształcenie umiejętności tworzenia form przestrzennych.
Nasi uczniowie , głównie z klas I- III, wykonali prace konkursowe w postaci medali z plasteliny. Najczęściej tematem były ulubione postacie teatralne ( bohaterowie sztuk) oraz
wspomnienia i wrażenia związane z wizytą w teatrze. W marcu i kwietniu 2022 chętni uczniowie twórczo pracowali. Powstały medale : Szelmostwa lisa Witalisa, W teatrze lalek, Roszpunka, Mój Maincraft, Oko Baby Jagi, Przygody Pinokia, Roszpunka, Waleczny rycerz. Konkurs został rozstrzygnięty 20 kwietnia 2022. Otrzymaliśmy wyróżnienia, z czego bardzo się cieszymy.
Laureaci i ich opiekunowie zostali zaproszeni 11 maja 2022 roku na godz. 12.00 na wernisaż, podczas którego zostaną wręczone nagrody oraz będzie można podziwiać wszystkie prace.
Jednocześnie Muzeum Miejskie Wrocławia zaprasza na wystawę pokonkursową XXX edycji konkursu dla dzieci i młodzieży na medal i małą formę rzeźbiarską „Teatr zwierciadłem życia. Moje spotkania z teatrem”, która będzie otwarta od 11 maja do 22 maja 2022 roku, w Patio Starego Ratusza (Rynek). Wstęp wolny.
Wystawa czynna:
Środa – sobota 11.00-17.00, niedziela 10.00-18.00 (z wyjątkiem 21 maja)
21 maja – wystawa nieczynna
Prace na konkurs plastyczny „Teatr zwierciadłem życia. Moje spotkanie z teatrem.”